הסדנאות             

 

פעילות משותפת לבני ובנות מצווה 

 

 

חוויית ההתבגרות משותפת לבנים ולבנות כאחד. אמנם כל אחד מהם מציין את חגיגת המצווה שלו בשנה אחרת אך החוויה, תחילת ההתבגרות, ההתרגשות והשיח זהים הם. הילדים חיים באותה קהילה, שותפים לכיתה, עוסקים באותן דילמות ומתבגרים זה לצד זו.

 

שנת המצווה היא שנה ייחודית ומשמעותית עבורם ועבור הוריהם. שנה שבה חווים שינויים ומעברים ומתמודדים עם דילמות מסוגים שונים. המתבגרים, אשר מתמודדים זה לצד זו, מלווים בהוריהם אשר חווים התמודדות עם ילדים מתבגרים אשר התקשורת עימם הולכת ומשתנה.  

 

"מחרוזות" מציעה מגוון פעילויות להורים ומתבגרים אשר עוסקות בנושאים הרלוונטיים לבני המצווה. במהלך הסדנאות המשתתפים חווים סוגי תקשורת משתנה, הובלה, שיתוף פעולה ועוד המהווים כלים משמעותיים להמשך הדרך.

 

הסדנאות יכולות להוות חלק מתהליך שלם שעוברים בנות ובניי המצווה במהלך שנת המצווה או כאירוע שיא מסכם של השנה.

 

סדנת שטח

בסדנת השטח יוצאים למרחב הפתוח וחווים סיטואציות שונות ומגוונות.  באמצעות  עזרים, כלים ואביזרים שונים חווים סוגי תקשורת, שיתוף פעולה והובלה. המשימות הקבוצתיות והאישיות מדמות סיטואציות מחיי היומיום המאפשרות רכישת תובנות משמעותיות ומקדמות. החוויה וההתנסות המשותפת ממחישות דפוסי חשיבה ודרכי פעולה ומהוות פלטפורמה לשיח משמעותי ובעל ערך. 

 

שינויים ומעברים

כל חיינו אנו חווים שינויים ומעברים. חלקם מתוך בחירה וחלקם כפויים. כל אחד מתמודד עם מציאות זו בצורה שונה – יש שאוהבים שינויים ומחכים להם ויש שמעדיפים את המוכר והידוע. בני המצווה חווים שינויים רבים בתקופה יחסית קצרה: מעבר מבית ספר יסודי לחטיבת הביניים, שינויים חברתיים, שינויים פיסיים ורגשיים ועוד.

לשינויים הללו יש השלכות רבות על חיי המתבגר. בסדנת "שינויים ומעברים" המשתתפים מתנסים בצורה חווייתית בהתמודדות עם שינוי ומעבר. החוויה מאפשרת להם בין השאר לזהות את החוזקות והחולשות של כל אחד אחת ולהגיע להבנה כיצד ניתן להיערך לשינוי בצורה מיטבית. 

 

WIN

אנחנו חיים בעולם הבנוי מתבניות, פרשנויות, שיפוט ודעות קדומות.

לא תמיד אנו ערים להשלכות ולמחיר שאנו ואחרים משלמים (לרוב בלי כוונה). אנחנו נוטים להתבצר בעמדות, יותר לדבר ופחות להקשיב, לשים לב למוכר ולידוע ונחשפים פחות לרעיונות, אנשים ודעות שאינם עולים בקנה אחד עם דפוסי המחשבה שלנו.

 

כחלק מתהליך ההתבגרות ובניית העצמי של בני ובנות המצווה חשוב להציב מראות ולהמחיש את הדפוסים על פיהם אנו חיים, את היתרונות, החסרונות והמחיר.

 

בסדנת WIN  של "מחרוזות" אנו חושפים את המתבגרים בצורה חווייתית לעולם של סיטואציות המשקפות להם את הדפוסים על פיהם הם פועלים. אנו בוחנים האם ניתן להסתכל על הדברים מפרספקטיבה שונה, האם יש יכולת לצקת פרשנות אחרת לסיטואציה, מהו מצב של WIN WIN  ואיך יוצרים אותו ומהי כוחה של תקשורת.

"סוף סוף חווינו פעילות משמעותית משותפת לנו ולילדינו המתבגרים. תוך כדי הנאה צרופה הבנו, הקשבנו, דיברנו ונהנינו...." 

תמי ואלון
מחרוזות חווית התבגרות משותפת